Jak pěstovat jahody

Jak pěstovat jahody

Jak pěstovat jahody

Jahody ze záhonu rovnou do pusy

Děti je milují. Dospělí také. Jsou sytě červené, šťavnaté, zdravé a prvním ovocem po zimě. Co to může být? To u nás ví každé děcko. A každé z nich by se s vámi určitě rádo podělilo o to, co jahodám prospívá, kdy je zasadit, jak se o ně starat a v neposlední řadě – co dobrého z nich připravit. 

Dobrou zprávou je, že nic z toho není nikterak náročné. A nejlepší zprávou je – když se vše podaří, jahody se vám budou množit samy, nakrmíte všechny ratolesti a k tomu si třeba založíte jahodový lesík, džemový háj/ráj nebo knedlíkárnu.

Kdy vysadit jahody

Jahody můžete dát do půdy na podzim i na jaře. Podzimní výsadba (nejlépe od srpna do září) bývá lepší, jelikož rostlinky stihnou lépe zakořenit. V podstatě se dá ale říci, že jahody můžete vysazovat od poloviny dubna až do půlky října, jen výnosy nebudou první rok takové, jako z časné podzimní výsadby.

Jak vysadit jahody

Jen pár základních principů k výsadbě jahod. A pak to přijde. Krásné rostliny plné života.

  • Nezahrabávejte sazenice příliš hluboko, srdíčko vždy nechte venku,
  • dávejte je do propustné půdy a na slunné stanoviště bez průvanu,
  • půda nesmí být promáčená,
  • jednotlivé rostliny nedávejte příliš blízko sebe,
  • sázejte do sponu 30×40 cm,
  • dopřejte rostlinám hodně vody (zejména v prvních měsících a v parnech),
  • nepoužívejte vápnění, naopak můžete přidat rašelinu (kyselé prostředí je vhodné),
  • je-li sucho, nalijte nejdříve do jamky vodu,
  • používejte sázecí lopatku (nebo motyčku),
  • kontejnerované jahody vysaďte tak hluboko, jak jsou vysazené v kontejneru, frigo sadbu nejdříve ponořte na 2 hodiny do vody, poté ⅓ kořenů ustřihněte a vysaďte tak, aby kořínky držely ve svazku u sebe.

Příprava záhonu pro jahody

Předplodiny pro jahody – pokud můžete, zvolte takový záhon, na kterém se dříve hnojilo chlévským hnojem. Dobrou předplodinou jsou tak například brambory či raná polní zelenina. Nic nezkazí zelené hnojení.

Na jaře nepoužívejte čerstvý hnůj, který je pro jahody nevhodný. V dnešní době je to jednoduché, protože můžete sehnat kompost přímo pro jahody. Ten promíchejte se zeminou a pískem a vytvořte cca 20cm vrstvu půdy. Použijte dusičnatá hnojiva a pokud jste půdu zryli na podzim, tak na jaře již neryjte, použijte jen hrábě.

Pokus mámy zahradnice: Hnojení jahod jsem zkusila přírodní cestou a podařilo se to skvěle – na vyčištěný záhon jsem při podzimní výsadbě přidala k jahodám přírodní hnojivo z kopřiv, které je na zahradě vždy připravené, a přisypala ještě organické hnojivo z hmyzího trusu. Jahody jsem podložila slámou – přírodní mulč, aby je chránil před mrazem. Během zimy jsem nechala jahody odpočívat a na jaře zase přisypala ke každé rostlince trochu hmyzího trusu, pak ještě před kvetením. Toto přírodní hnojivo se mi velmi osvědčilo.

Výsadba jahod na podzim
Jahody poprvé v zemi.

Jakou sadbu jahod vybrat 

Sadbu můžete koupit dvojí. Buď již hotovou v malých plastových sadbovačích, kterou je nutné vysadit do května. U vybraného zahradníka koupíte tento kontejner s jednotlivými rostlinami jahod, které se vám budou snadno prohlížet, abyste našli ty s nejhezčími středy – zde, ze srdíček, vyrůstají listy. Tuto část nákupu nepodceňte, nebo rovnou zvolte druhou možnost pořízení jahod.

Sazenice v kontejneru by měly mít:

  • 3–4 listy,
  • alespoň 4cm kořínky. 

Druhá varianta jsou frigo sazenice. Tyto rostliny se na podzim zbavují listů, zmrazí a poté prodávají nadšeným pěstitelům, kteří u nich oceňují jejich dobrou plodivost už první rok. Vysazují se do června a jejich ujímání je velmi spolehlivé.

Frigo sazenice:

  • nemají mít žádné listy,
  • hnojte až měsíc po tom, co jste je vysadili.

Kolik jahod vysadit

Je to snadné. Pokud chcete jahody jen tak pro radost, rozhodně vám bude stačit 6 rostlin na dospělou osobu. Pokud ale milujete zavařování a další dobroty z jahod vykouzlené, nebojte se trochu přitvrdit a do svého jahodového parku vysadit až 50–60 rostlin.

Jak se starat o jahody

Abyste z jahod získali co nejvíce blahodárných účinků, dopřejte nejdřív vynikající podmínky jim. Znamená to zabydlet je v půdě, která je bohatá na živiny. Vždy bude nejlepším místem záhon, ale uvidíte sami, že se jahodám bude dařit i v nádobách na terasách, ve sklenících apod. 

Jahody během roku

O záhon pečujte během celého roku. Na jaře z jahod odstraňte suché listy, prokypřete a prohnojte půdu. Průběžně prokopáváme, zaléváme a odstraňujeme plevel. Před kvetením znovu pohnojíme a zalejeme. Jahody podesteleme (novou) slámou, aby byly plody čisté a držela se vláha.

Můžete používat netkanou textilii, která urychluje zrání, chrání květiny a zabraňuje růstu plevelů. Před zimou odstraníme starou slámu, prokypříme, pohnojíme, odplevelíme, odstraníme poslední šlahouny a řádně zalijeme. K rostlinám dáme vrstvu kompostu. Ten může být na listech, ale ne na srdíčkách. Můžeme použít mulč z přírodního materiálu.

Na podzim připravte záhon, pohnojte.

Vysadďte sazenice

Na jaře prokypřete, pročistěte a přidejte do záhonu kompost

Po rašení přidejte hnojení

3× až 4× okopte

Zalévejte

Před sklizní přihnojte

Sklízejte plody

Průběžně odstraňujte nahnilé plody

Prokypřete půdu

Odstraňte šlahouny

Odstranit listy napadené chorobami

Zalijte

Před zimou zamulčujte kompostem

Zakryjte rostliny slámou, chvojím

Tip mámy zahradnice: Sklízejte jahody ráno. Budou tužší a tak snadno se nerozmačkají.

Druhy jahodníku

Letní velkoplodé odrůdy jahod nejvíce plodí od června do července. Jelikož jsou celkově robustnější, volte pro ně i širší spon při výsadbě. Plody můžete sušit, dělat z nich ovocné kůže, dát do mrazáku, zavařit. Na českých zahradách jsou nejčastěji vysazované a ekonomicky nejvýhodnější. Pokud zvolíte celoroční (remontatní) odrůdu, obstaráte si přísun čerstvých jahod po celý rok. Jsou nejlepší na občasné zobnutí. Podobného úspěchu docílíte s jahodami měsíčními, ty navíc neposílají odnože, což šetří práci a zabraňuje hustému porostu – budete mít méně plísní. Mají však malé plody.

Nejeden zahradník došel k tomu, že pěstuje více odrůd pohromadě.

Jahody na balkoně

Jahody mají na balkonech své časté pěstitele. Jak na to? Na dno nádoby, která propouští vodu, dejte trochu drenážní vrstvy, na tu pak použijte substrát pro jahody a máte hotovo. Zvolte takovou odrůdu, která se na balkonové pěstování hodí – Rujana (malé plody), Temtation (velké plody, méně sladké), Everest (stáleplodící). Klasikou na balkonech jsou jahody převislé (Elan, Maranell, Camara – růžové květy) a klasikou mezi převislými jahodami je odrůda Mara de Bois. 

Nezapomeňte, že jahoda potřebuje alespoň 6 hodin světla denně. Pokud tímto váš balkon nedisponuje, připravte se, že pěstování nemusí být úspěšné. 

Jahody do výše položené zahrady

Pokud máte zahradu ve vyšší poloze, doporučuji odrůdu Rumba a Korona, které úspěšně pěstuje kamarádka v zahradě umístěné 520 m n. m.

Recepty z jahod
Tak takové jsme, koukejte! Plné minerálů. Téměř bez kalorií. S blahodárným vlivem na organismus, mozek i paměť.
A vitamín C můžeme citronu rozdávat.

Jak šel pan Šlahoun na vandr

Jahody se množí samy pomocí odnoží – šlahounů, které vystřelují všude kolem sebe. Pokud z nich nebudete tvořit sazenice, odstraňte je, protože by rostlině braly mnoho živin. Odnože nikdy netrháne, ale stříháme, nebo řežeme. Neodstraňujeme je během jara, jelikož by rostlina tvořila nové a nové odnože, což by ji vysilovalo.

Rozmnožování jahodníku

Pokud chceme šlahouny použít jako sazenici, řídíme se tímto:

  • Z jedné rostliny používáme nejvýše 10 šlahounů, a to z těch, které vyrostly jako první,
  • šlahouny necháme samovolně zakořenit,
  • z jednoho šlahounu nejvýše 2 sazenice – ty nejbližší mateční rostlině.

Odrůdy jahod podle data sběru

Na svou zahradu si můžete vysadit jednouplodící jahody tak, aby vám postupně plodily od května do července.

Rané: Cory, Rumba

Polorané: Karmen, Saga

Pozdní: Fernando, Salsa

Ze stáleplodících vybírejte například:

Diamante, Vilma, Evie II, Rina, Anabel, Albion

Kdy jahodám změnit stanoviště

Známé pravidlo je, že je dobré mít jahody na stejném záhoně 3–4 roky, pak je přemístit. Zpět na původní místo mohou za další 4 roky.

Víte, že je jahoda mezi ovocem jediná vytrvalá bylina? Vše ostatní jsou dřeviny.

Odrůdy jahod podle účelu

Kompoty připravujte z odrůd tmavší barvy bez vnitřní dutiny: Senga Sengana, Rosie, Bounty, Korona. 

Na džemy, marmelády a zmrzlinu jsou nejlepší odrůdy Dukát, Karmen, Kama, Queen.

Do knedlíků a k zmrazování volte jahodami odrůd Pandora, Sonáta, Elkat, Rumba, Dita.

Ovocné knedlíky s jahodami

Co se kamarádí s jahodami

Společné pěstování rostlin je naší velkou zálibou. Osvědčily se nám tyto kombinace:

Špenát a salát nebudou jahodě konkurovat a zakryjí plody jahod před „stálehladovými“ kosy. Česnek zažene všechny houby a hrách s fazolemi poskytnou jahodám dusík. Tymián se vyplatí mít někde v záhonu jako trvalku, aby přilákal pestřenky. Ty si pochutnají na škůdcích, jako jsou mšice, a všichni budou spokojeni.

S jahodami můžete podobně pěstovat i šalvěj, mátu, koriandr, fenykl, kmín. Afrikán se každý rok dává v zahradě do brambor, červené řepy, rajčat, česneku a překvapivě… do jahod. Ačkoliv máme rádi vše živé, odžene háďátko. 

Připravte si jako odměnu za vaši práci jahodový čaj. Nebo odvary z jahod. Proplachováním takového odvaru v ústech můžete zpevňovat své dásně, kloktáním pak léčit záněty v krku. A recept na jahodové knedlíky bude zase někdy příště.

2560 1920 Máma zahradnice